Мобільний додаток
перейти перейти

Консультації з питань ЗЕД
«Валютний радник»

 • Перевірка проектів ЗЕД-контрактів
 • Консультації щодо валютних операцій
 • Внесення змін в проекти документів із ЗЕД
 • Консультації із нестандартних питань
 • Консультації із питань фінансового моніторингу
Отримати консультацію в телефонному режимі
Наш співробітник зв'яжеться з Вами протягом 24 годин
Як отримати консультацію клієнту ПУМБ?

Щоб задавати питання та отримувати консультації в чаті, виконайте наступні дії:

 • Перейдіть в ПУМБ Online для підприємців
 • Оберіть розділ «Продукти і сервіси»
 • Натисніть на меню «Консультації» та оберіть тип консультації - «Валютний радник»
 • Заповніть форму «Створити консультацію» та натисніть кнопку «Створити»
Відповіді на найбільш поширені питання:
Який порядок передачі на обслуговування зовнішньоекономічних контрактів між банками?

Купівля іноземної валюти за зовнішньоекономічним договором здійснюється через один уповноважений банк. Клієнти банку здійснюють переведення відповідного зовнішньоекономічного договору на обслуговування до іншого банку на підставі письмового звернення, яке повинно містити дозвіл клієнта на отримання інформації про незавершені розрахунки за зовнішньоекономічним договором від банку, через який здійснювалися розрахунки за цим договором.

 

Банк, до якого переводиться на обслуговування зовнішньоекономічний договір, не пізніше третього робочого дня з дати отримання письмового звернення клієнта зобов’язаний звернутися до банку, через який здійснювалися платежі/розрахунки за зовнішньоекономічним договором, для отримання всієї наявної в нього інформації про незавершені розрахунки клієнта за цим договором.

 

Банк зобов’язаний надати інформацію про незавершені розрахунки клієнта не пізніше п’ятого робочого дня з дати отримання звернення банку, до якого переводиться на обслуговування цей договір.

 

Обмін інформацією між банками здійснюється засобами електронної пошти Національного банку (Постанова НБУ №5 від 02.01.2019).

Як перевести ЗЕД-контракт на обслуговування в ПУМБ?

Клієнти банку (потенційні клієнти) надають в Банк: зовнішньоекономічний договір, додаткову угоду з реквізитами ПУМБ, дозвіл на листування з іншим банком.

 

ПУМБ не пізніше третього робочого дня з дати отримання письмового звернення клієнта звертається в банк, через який здійснювалися платежі/розрахунки за зовнішньоекономічним договором, для отримання всієї наявної у нього інформації про незавершені розрахунки клієнта за цим договором. Банк зобов'язаний надати інформацію про незавершені розрахунки клієнта не пізніше п'ятого робочого дня з дати отримання звернення банку, до якого переводиться на обслуговування цей договір.

 

Обмін інформацією між банками здійснюється засобами електронної пошти Національного банку (Постанова НБУ №5 від 02.01.2019).

Які реквізити банків-кореспондентів ПУМБ?
Який строк здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами?

Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, згідно зі статтею 13 Закону України «Про валюту і валютні операції». Граничний строк розрахунків складає 365 календарних днів за операціями передбаченими у пункті 21 розділу ІІ Постанови НБУ №5 від 02.01.2019.

 

Порушення резидентами строку розрахунків 365 календарних днів тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3% суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Який валютний нагляд за експортно-імпортними контрактами?

Банк здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків: 365 календарних днів за операціями резидента з експорту та імпорту товарів, імпортною операцією без увезення товару на територію України, які не завершені або в банку немає інформації про здійснення розрахунків (Постанова НБУ № 7 від 02.01.2019р.).

 

Банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків - 365 календарних днів - з наступного календарного дня після дати:

 

1) оформлення митної декларації на продукцію, що експортується  або з дати підписання акта або іншого документа.

 

2) здійснення платежу (списання коштів з рахунку клієнта) за операцією з імпорту товарів.

Що включає в себе поняття "Дроблення валютної операції"?

Дроблення валютної операції - штучне ділення загальної суми валютної операції, яка підлягає аналізу та перевірці, що передбачає одночасну наявність таких ознак:

 

 • валютні операції здійснюються однією особою;
 • валютні операції пов'язані між собою одними контрагентами, підставами - договором, призначенням валютної операції;
 • кожна валютна операція здійснюється на суму, що є меншою, ніж розмір незначної суми (150 000 грн в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції);
 • валютні операції здійснюються не менше, ніж три рази на календарний тиждень та/або десять разів на календарний місяць;
 • загальна сума валютних операцій за календарний тиждень перевищує двократний розмір та/або за календарний місяць - восьмикратний розмір незначної суми (150 000 грн в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції);

інші ознаки дроблення валютних операцій, які установлені на власний розсуд уповноваженої установи.

 

Дроблення операції з експорту товару – штучне ділення поставки товару за операцією з експорту товару, що передбачає одночасну наявність таких ознак:

 

 • операції з експорту товару здійснюються одним резидентом;
 • операції, пов’язані між собою одним контрагентом-нерезидентом та договором;
 • сума кожної операції з експорту товару є меншою, ніж розмір незначної суми (1500 00 грн);
 • сума операцій з експорту товару за календарний місяць перевищує десятикратний розмір операції на незначну суму (150 000 грн)

arrow

Зворотний зв'язок